Uudised ja teated

« Tagasi

Põlvamaa eakad tunnevad huvi terviseteemade vastu

3. oktoobril toimus Põlva Päevakeskuse ja Põlva maavalituse eestvedamisel eakate tervisepäev „Terves kehas, terve vaim", millest võttis osa üle viiekümne eaka.

 

Päeva juhatas pidulikult sisse Põlva seeniorkoor Ester Libliku juhendamisel. Jätkasid avasõnadega Päevakeskuse juhataja Anne Nook ja Põlvamaa tervisedendaja Kaire Zopp.

 

Päeva põhiteemadega alustas sporditeaduste ja füsioteraapia instituudi liikumislabori assistent Liis Süda, kes rääkis liikumise vajalikkusest ja andis ka praktilisi soovitusi võimlemisega tegelemiseks. Üheskoos tehti läbi lihtsamaid harjutusi toolidel. Õpiti selgeks veel teadmata koordinatsiooniharjutused ning saadi infot, kuidas suurendada igapäevast liikumisaktiivsust tervikuna.

 

Teise teemana esines Tervisekooli juht ja õppejõud Annely Soots teemal eakate tervise edendamine läbi tervisliku toitumise. Annely tegi arusaadavaks tervisekooli toidupüramiidi ja sellest lähtuvad soovitused, jagas ajakirju nimega „Toitumisteraapia". Annely sõnum loengu vältel oli, et vikerkaare värvi põhimõtet toidulaual järgides saab palju ära teha oma tervise heaks. Eakad said soovitusi toidukordade (kogused, regulaarsus ja toidugrupid) ja nende kvaliteedi kohta. Üheks soovituseks oli küllastunud rasvhapete sisaldavate toitude vähendamine ja vitamiinide ning mineraalaineid sisaldavate toiduainete suurendamine toidulaul.  Loengu lõpus tekkis paljudel küsimusi toidulisandite  ja tervisliku toitumise kohta, millele vastas lektor hea meelega.

 

Päeva lõpetas Maanteeameti ennetustöö osakonna ekspert Kerli Tallo teemal eakas liikluses. Alustuseks küsis Kerli mõtlemapaneva küsimuse: „Kuidas hindad sina hetkeolukorda Eesti liikluses ja millise hinde annad iseenda käitumisele liikluses?", mille üle argumenteeriti veel tervisepäeva lõpuski. Huvitavaks tegi koolituse aktiivõpe nn „Kuldvillaku" mäng. Osalejad said valida teemade vahel nagu autojuht, jalakäija, enda nähtavaks tegemine ja varia. Mäng oli põnev ja samas teadmisterohke. Õigesti vastanuid premeeriti auhinnaga, mis sisaldas liiklusega seotud sõnumit (helkurvest, ratta lisavarustus, helkurid jne). Küsimus, mis kuldvillaku vastajate seas kohe vastust ei leidnud kõlas järgmiselt - Mis on liikluses "Tere"? Tere liikluses on silmside kaasliiklejaga, näiteks kui jalakäija soovib teed ületada, peab ta esmalt sõidukijuhile "Tere" ütlema ehk temaga pilkkontakti looma. Lisaks arutleti ka selle üle, kuidas teist liiklejat viisaka käitumise eest tänada. Kerlil oli osalejatele kaasa võtnud liiklusteemalise ristsõna ja liiklusmärkide töölehe, infovoldikuid ja iga osaleja sai kingituseks kaasa luubi ja helkuri, mis tuletas meelde enda nähtavaks tegemise olulisust.

 

Peale loengute osa said eakad nautida kohvipausi ning päeva lõpus oli soovijatel võimalus Epp Metsaluige juhendamisel valmistada klaastaarast endale kaunistatud ese.

 

Hea tervise saladus ongi haigusi ennetada. Eakate tervisepäeval saadud teemad aitavad sellele igapäeva elus kindlasti kaasa.

 

Lisainfo:

Kaire Zopp

tervisedenduse peaspetsialist

Põlva Maavalitsus

799 8932

Kaire.zopp@polva.maavalitus.ee